Державна служба геології та надр України (Служба Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Потенційні надрокористувачі звертаються в Держгеонадра з заявами, після позитивного рішення Служба видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами. До спеціального дозволу додається документ Угода про умови користування надрами.

З переліком таких дозволів і угод можна ознайомитись за посиланням.

З 24 жовтня 2018 р. здійснюється проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів. Більш детально дізнатися про лоти, умови, ознайомитися з відкритими та такими, що відбулися, аукціонами можна на онлайн-платформі в розділі «Надра».

Також підприємства можуть здійснювати видобування на підставі угод про розподіл продукції, угод про спільну діяльність або інших угод.

Угодами про розподіл продукції (УРП) держава надає право пошуку, розвідки та видобування корисних копалин на певній території в обмін на частку видобутої продукції. Держава в особі Кабінету міністрів видає постанови про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл, а після завершення конкурсу – розпорядження про визначення переможців конкурсів на укладення угод про розподіл. З текстами таких постанов і розпоряджень можна ознайомитися на Урядовому порталі в розділі «Рішення Уряду»

Корисно знати, що Державний інформаційний геологічний фонд України надає інтрактивну карту спеціальних дозволів, аукціонних ділянок і угод про розподіл продукції.

Ліцензування транспортування нафти і нафтопродуктів, а також постачання, розподіл, транспортування і зберігання природного газу здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Ліцензійний реєстр та іншу інформацію можна знайти на сайті.

Інформація за 2020 рік ще не пройшла перевірку Незалежним адміністратором. Можливі уточнення та зміни.. Ми ще очікуємо на результати опрацювання даних від видобувних підприємств.