Починаючи з 2020 року, в Україні завершено процес відокремлення діяльності з транспортування природного газу від діяльності з видобування та постачання АТ «НАК «Нафтогаз України». З 1 січня 2020 року, ТОВ «Оператор ГТС України» є сертифікованим оператором газотранспортної системи України відповідно до положень Третього Енергопакету ЄС, метою якого є створення відкритих газових та енергетичних ринків.

Єдиним акціонером ТОВ «Оператор ГТС України» є АТ «Магістральні газопроводи України», безпосередньо підпорядковане Міністерству фінансів України. Уся газова інфраструктура України, включаючи 33 тис. км трубопроводів, 57 компресорних станцій, 33 газовимірювальних станцій та 1 389 газорозподільних станцій, передана під використання ТОВ «Оператор ГТС України» для провадження свої діяльності.

Паралельно зі створенням ТОВ «Оператор ГТС України», було підписано нову угоду про надання послуг з організації транспортування природного газу через територію України між АТ «НАК «Нафтогаз України», ТОВ «Оператор ГТС України» та ПАТ «Газпром». Ця угода гарантує новий принцип оплати попередньо замовлених потужностей, незалежно від фактичних обсягів транспортування природного газу. Угода формує технічні регламенти та правила взаємного ведення діяльності, фіксує нові умови та річне бронювання потужностей для транзиту газу, а також скасовує будь-які претензії попередніх договорів між учасниками угоди. Угода підписана на період 2020-2024 рр.

В 2020 році сумарний обсяг транспортування природного газу територією України зменшився на 37,72% порівняно з аналогічним показником у попередньому році. При цьому, фактичний обсяг транспортування становив 55,8 млрд куб. м природного газу, хоча за встановленою угодою було передбачено річне замовлення транспортування природного газу в обсязі 65,0 млрд куб. м. Суттєве зменшення річного обсягу транзиту природного газу пов’язане зокрема з підписанням нової угоди між АТ «НАК «Нафтогаз України», ТОВ «Оператор ГТС України» та ПАТ «Газпром», зменшенням попиту на природний газу в ЄС, а також запуском нових газопроводів в обхід України.

СХЕМА МАГІСТРАЛЬНИХ ГАЗОПРОВОДІВ УКРАЇНИ
Обсяги транзиту природного газу територією України у 2017-2020 рр.

Загалом, у 2020 році було два напрямки транспортування природного газу: південний (Румунія та Молдова) та західний (Польща, Словаччина та Угорщина). За південним напрямком обсяг транспортування природного газу магістральними трубопроводами становив 3,9 млрд куб. м, що менше на 70% порівняно з 2019 роком. За західним напрямом зменшення обсягів транспортування сягнуло 32% до значення 51,9 млрд куб. м.

Структура транзиту природного газу в країни ЄС у 2020 рр.

Протягом 2020 року у процесі транспортування природного газу взяли участь 52 українських та 30 іноземних трейдерів.

У 2020 році в Україну було імпортовано 15,9 млрд куб. м природного газу, що на 12% більше, ніж імпортований об’єм за попередній рік. Серед основних країн-імпортерів природного газу в Україну - Словаччина, Угорщина та Польща. Ці країни, в порівнянні з 2019 роком, збільшили обсяг транспортування природного газу в Україну - всього за 2020 рік імпорт із Словаччини склав 10,2 млрд куб. м (на 11% у порівнянні з попереднім роком), із Угорщини – 4,2 млрд куб. м (на 14% більше), із Польщі – 1,5 млрд куб. м (на 3% більше). Це стало можливим завдяки використанню механізму віртуального реверсу, за допомогою якого в Україну імпортовано 45% обсягу природного газу. Віртуальний реверс – це механізм взаємобліку та заміщення природного газу, що передбачає приймання-передачу природного газу між країнами учасниками без фізичного переміщення природного газу між країнами-учасниками.

Обсяги та структура імпорту природного газу в України у 2017-2020 рр.

В рамках організаційної трансформації АТ «НАК «Нафтогаз України» у грудні 2019 року було створено окремий дивізіон «Зберігання природного газу», який відповідає за реалізацію послуг зберігання природного газу. За забезпечення зберігання природного газу відповідальною є філія «Оператор газосховищ України» АТ «Укртрансгаз».

Загалом українська система зберігання природного газу складається з 11 підземних газосховищ (за виключенням територій, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження).

Протягом 2020 року загальний обсяг закачаного природного газу до підземних газосховищ України склав 12,7 млрд куб. м, що на 3% менше, ніж у попередньому році. Загальний обсяг відібраного зі сховищ природного газу зменшився на 2% та становив 7,9 млрд куб. м.

Схема підземних газосховищ України

ТРАНСПОРТУВАННЯ НАФТИ

Станом на 2020 рік, система магістральних нафтопроводів України, що перебуває у користуванні АТ «Укратранснафта», складалася з 19 нафтопроводів загальною довжиною 3 506,6 км (4 767,4 км в одну нитку) та діаметром до 1 220 мм. Потужність системи на вході становила 114 млн т/рік, а на виході – 56,3 млн т/рік. Загальна номінальна ємність резервуарних парків системи складала 1 083 тис. куб. м. Система нафтопроводів в Україні включає морський нафтовий термінал «Південний» та 28 нафтоперекачувальних станцій, частина з яких задіяні у безпосередньому транспортуванні нафти.

Транспортування нафти в Україні здійснює виключно АТ «Укртранснафта», засновником і єдиним акціонером якого є АТ «НАК «Нафтогаз України».

СХЕМА ОСНОВНИХ МАГІСТРАЛЬНИХ НАФТОПРОВОДІВ УКРАЇНИ

Протягом 2020 року загальний обсяг транспортованої нафти в Україні збільшився на 1,94% і склав 15,8 млн т нафти. З них, обсяг транспортованої нафти до НПЗ збільшився на 8,33%, а транзит нафти нафтопроводами – зменшився на 0,076%. У 2020 році було присутнє зниження попиту на нафту через пандемію COVID-19, проте можливість експорту нафти з басейну Чорного моря до Білорусі допомогло забезпечити загальний об’єм транспортованої нафти на рівні навіть вище попереднього року. Крім того, у 2020 році АТ «Укртранснафта» надала послуги зі зберігання нафти обсягом 91,8 тис.

Обсяги транспортування та транзиту нафти магістральними нафтопроводами України у 2017-2020 рр.

Джерелом інформації є Звіт ІПВГ за 2020 рік