У відкритих джерелах доступна інформація щодо розміру тіньової економіки у видобувних галузях України відповідно до дослідження, проведеного Міністерством економіки України та даних, опублікованих Державною службою статистики України.
Варто зазначити, що дослідження Мінекономіки було проведено з використанням удосконалених Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінекономіки від 20.01.2021 № 104, згідно з якими поняття тіньової економіки полягає в наступному:
Тіньова економіка – незареєстрована в установленому порядку економічна діяльність суб’єкта господарювання, результати якої беруть участь у створенні валового національного доходу, але не охоплюються повною мірою офіційною статистикою і, як наслідок, уникають податкових зобов’язань перед державою, характеризуються порушенням законодавчо встановлених норм.
Згідно з Наказом Мінекономіки №104 від 20.01.2021 р., розрахунок рівня тіньової економіки може бути здійснено за допомогою різних методів оцінки. Згідно з одним із таких методів – методом збитковості підприємств, рівень тіньової економіки у видобувних галузях України в 2020 році склав 41%.
Інтегральний показник рівеня тіньової економіки в Україні в 2020 році, згідно з дослідженням Мінекономіки, становив 30% від обсягу офіційного ВВП. Проте, за окремими методами розрахунку рівня тіньової економіки цей показник відрізняється й становить:
за методом збитковості підприємств – 27% від офіційного обсягу ВВП;
за монетарним методом – 31% від офіційного ВВП;
за методом «витрати населення – роздрібний товарооборот» - 22% від офіційного обсягу ВВП;
за електричним методом (з використанням даних щодо споживання електроенергії) – 23% від офіційного ВВП.
Відповідно до Наказу Держстату «Про затвердження Методологічних положень щодо визначення неформальної зайнятості населення» №16 від 23.01.2013 р., неформальна зайнятість визначається як загальна чисельність неформально зайнятих співробітників як у формальному, так і в неформальному секторах або в домогосподарствах. Неформальна зайнятість охоплює такі категорії населення:
самозайняті особи та роботодавці, які працюють на власних підприємствах у неформальному секторі;
безкоштовно працюючі члени сімей, незалежно від того, чи працюють вони на підприємствах формального або неформального секторів;
наймані працівники, які виконують неформальні роботи, не охоплені правовим чи соціальним захистом як працюючі особи та не мають права на інші пільги, пов’язані із зайнятістю, а також наймані домашні працівники у домогосподарствах;
Члени неформальних виробничих кооперативів.
Кількість неформально зайнятого населення в Україні у віці 15-70 років, згідно з даними Держстату, становить 3 237,8 тис. осіб, або 20,34% зайнятого населення України. В секторі промисловості даний показник значно менший – 7,69%. А саме, 181,32 тис. осіб з 2 358,6 тис. зайнятих у промисловості осіб належали до неформально зайнятого населення в 2020 році.
Незалежним адміністратором було зроблено припущення, що рівень (частка) неформальної зайнятості у видобувних галузях відповідає тій, що й у всій промисловості. Тому частку неформально зайнятого населення у видобувних галузях в 2020 році оцінено у 7,69%.
У відкритому доступі наявна інформація щодо кількості зайнятого населення у промисловості без розбивки за видобувними галузями. Тому у Звіті ІПВГ за 2020 рік не зазначено частки неформально занятого населення за окремими видобувними галузями.